Vlna a příze - jaký je mezi nimi rozdíl
Svět galanterie je bohatý na vlákna různých druhů. Přírodní, umělá, smíšená, ta hřejivá, ale i recyklovaná. Znamenají příze a vlna totéž, nebo jde o dva různé pojmy?

Vlna versus příze - jak je rozlišit
Příze je nit, která je spředena z několika vláken. V závislosti na tloušťce vlákna lze přízi rozdělit do různých skupin - od tenké až po velmi silnou. Podle typu rozlišujeme pletací přízi, háčkovací přízi nebo vyšívací přízi. Příze může být vyrobena ze syntetických, přírodních vláken, ale můžete se setkat i s kombinovanými přízemi.
Vlna je vlastně typem příze, která se nejčastěji používá na pletení. Vyrábí se pouze z přírodních vláken. Mezi nejoblíbenější druhy vlny patří merino, angora, alpaka, kašmír a mohér.
Přírodní příze
Materiál, který v zimě hřeje a v létě chladí? Vsaďte na jedinečnost vlny. Má skvělé termoregulační a termoizolační vlastnosti. Přestože jsou její vlákna pevná a odolná, může být příjemným společníkem i v horkých dnech. Vlna je antibakteriální a nezapáchá ani po několikerém použití.
Přírodní příze může být obecně živočišného nebo rostlinného původu:
- Přírodní příze živočišného původu: merino vlna, ovčí vlna, mohér, angora, alpaka, kašmír, hedvábí.
- Přírodní příze rostlinného původu: bavlna, len, konopí, bambus, rafie, viskóza.
Přírodní příze živočišného původu

Merino vlna
- nejjemnější druh vlny
- nekouše na kůži
- v zimě hřeje, v létě chladí
Vlna merino je jedním z nejjemnějších a nejuniverzálnějších druhů vlny. Pochází z ovcí chovaných převážně na Novém Zélandu a v Austrálii. Je velmi odolná, pružná a má termoregulační vlastnosti. Kromě toho velmi dobře odvádí tělesnou vlhkost. Merino vlna je vhodná pro osoby s citlivou pokožkou, alergiky a malé děti. Je hypoalergenní a nekouše na kůži.
Kašmírová vlna
- nákladná
- dobře drží barvu a tvar
- hřejivá a zároveň lehká
Při nákupu kašmíru budete muset sáhnout hlouběji do kapsy, cena kašmírových výrobků je ve srovnání s ostatními výrazně vyšší. Kašmírová vlna se získává vyčesáváním spodní části srsti kašmírových koz. Toto malé množství vlny musí ještě projít složitým zpracováním, takže náročný proces se odráží v prémiové ceně kašmíru. Kašmírová vlna je vysoce kvalitní materiál. Oblečení nebo doplňky vyrobené z kašmíru vypadají i po letech jako nové. Dobře drží barvu, nesráží se, jsou měkké a vypadají luxusně.
Angora
- lehká a příjemná
- kombinuje se s jinými materiály
- používá se při ručním pletení
Angorská vlna se získává ze srsti angorských králíků. Je lehká a velmi příjemná na dotek. Angora se používá především k ručnímu pletení. Tento druh vlny se poměrně obtížně udržuje a snadno se srazí. Angorská vlna se v čisté podobě vyskytuje jen zřídka, protože se kombinuje s vlnou a bavlnou, aby se zachovala její pevnost a byla cenově dostupnější.
Alpaka
- vhodná pro alergiky
- měkký a kvalitní materiál
- bez lanolinu
Tato vlna se získává ze srsti lamy alpaky. Její zpracování je náročné, ale výsledkem je velmi jemné vlákno, které je dokonce pevnější než kašmír. Z vlny alpaky se vyrábí vysoce kvalitní výrobky. Neobsahuje lanolin, a proto je vhodná i pro alergiky. Vlna alpaka je vhodnější pro chladnější dny, protože její vlákna nejsou příliš prodyšná.
Mohérová vlna
- hřejivé
- odolná a nepelichavá
- může poškrábat kůži
Mohérová vlna se získává ze srsti angorských koz. Má vynikající hřejivé vlastnosti, a proto je vhodnější pro zimní oblečení. Nepelichá, nevytahuje se a je velmi odolná. Navzdory svým špičkovým vlastnostem může tento typ vlny škrábat na kůži, proto není příliš vhodný pro osoby s citlivou pokožkou.
Plánujete nový kreativní projekt? Přečtěte si více o tom, jak zjistit přesnou spotřebu vlny, v tomto článku.
Syntetická příze má také co nabídnout

Přestože přírodní vlákna nabízejí nejrůznější skvělé vlastnosti, některá z nich nejsou tak odolná a vyžadují větší údržbu. Nepodceňujte potenciál syntetických vláken a seznamte se s jejich výhodami. Víte, která to jsou?
- levnější náhrada přírodních vláken
- jsou pevná a nesráží se
- jsou odolnější vůči opotřebení
Akryl - svým vzhledem připomíná vlnu, ale není prodyšný a neodvádí vlhkost od těla. Je oblíbeným materiálem pro dětské oblečení, protože vydrží časté praní. Akrylová vlákna jsou velmi odolná a mají dlouhou životnost.
Polyester - pevný, pružný a rychleschnoucí. Polyesterová příze vydrží časté praní, odolává slunečnímu záření a je jedním z nejlevnějších materiálů.
Polyamid nebo nylon - nejznámější syntetické vlákno, často kombinované s vlnou. Nylon je mimořádně pevný, odolný a lehký na nošení.
Spandex (elastan) - velmi pružné a ohebné syntetické vlákno. Je měkké na dotek a nekrčí se. Často se kombinuje s bavlnou.
Směsová příze
Často se můžete setkat s kombinací přírodních vláken se syntetickými. Toto spojení vytváří směsové (nebo kombinované) příze. Kombinované příze jsou pro běžného spotřebitele cenově dostupnější a spojují nejlepší vlastnosti přírodních a syntetických vláken.
Recyklovaná příze

ReTwisst Bosphorus Barbante
Měkká a lehká recyklovaná příze, která je ideální pro techniku uzlování macrame. Skládá se z bavlny a polyesteru a můžete ji použít na výrobu kabelek, hraček i různých bytových doplňků. Recyklovaný polyester je příjemný na dotek, ale zároveň pevný a odolný. V textilním průmyslu se nejčastěji kombinuje s recyklovanou bavlnou.
ReTwisst T-shirt yarn
Tričkovina vyrobená z recyklované bavlny s elastanem. Tento typ příze je vhodný na pletení a háčkování. Můžete ji použít na výrobu bytových doplňků, jako jsou pufy, koberečky, polštáře a košíky, i módních doplňků, jako jsou batohy, kabelky a módní plážové tašky. Při pěstování a barvení bavlny se spotřebuje velké množství vody. Recyklovaná bavlna pomáhá šetřit vodní zdroje a je cenově dostupnější než běžná bavlna.