Parafínový zábal - jeho účinky na organismus

Přečtete za 4 minuty

Parafínový zábal se s oblibou používá v medicíně, ale najdete ho i na seznamu procedur v kosmetických a nehtových salonech. Pomáhá řešit zdravotní problémy a má i estetické účinky. Jaké jsou výhody parafínového zábalu a proč byste si měli nechat udělat parafínovou manikúru?

Ulevuje ztuhlým svalům a křečím, zmírňuje chronické bolesti, zlepšuje krevní oběh. Parafínový zábal má blahodárné účinky na lidský organismus, s oblibou se používá při lázeňských procedurách. Je nezbytnou součástí termoterapie, kdy se aplikuje lokálně, přímo na postižené místo.

Parafínový zábal však neřeší pouze zdravotní problémy, objevuje se také v nabídkách kosmetických a nehtových salonů. Výhody parafínové manikúry oceníte zejména v podzimních a zimních měsících, kdy je pokožka rukou sušší, namáhanější a citlivější na vnější vlivy.

Parafín

Parafín je druh vosku, který se většinou vyrábí z ropy. Obsahuje minerály, jako je železo, křemík a hořčík, a je také zdrojem vitaminu E. Parafín má velkou tepelnou kapacitu, kterou dokáže uchovávat a předávat dál. Funguje jako mini sauna - vyvolává reakci termoregulačního typu, která vede k prokrvení a stimulaci tkání. Parafín může být čirý, barevný nebo parfémovaný.

Použití parafínu

Existuje několik způsobů aplikace kosmetického parafínu. Nejčastěji používanou metodou je metoda opakovaného namáčení, při níž se končetina pomalu ponoří do lázně. Opakováním tohoto kroku se na končetině vytvoří jemná vrstva, tzv. parafínová rukavice. Tato metoda je vhodná zejména pro malé klouby a nerovné povrchy. Parafín můžete nanášet také metodou rukavice, plastovou metodou nebo jej vrstvit pomocí štětce. Ošetření parafínem můžete provádět i doma, stačí si vybrat správné nástroje a parafínovou vanu, ve které se vosk rozpustí.

Aplikaci parafínu pro léčebné účely je třeba konzultovat s lékařem, zejména pokud jde o starší osoby. Parafínový vosk by se neměl aplikovat na otevřené rány, zanícená místa, nedoporučuje se ani osobám s kardiovaskulárním onemocněním nebo v těhotenství.

Parafínová koupel

Parafínová lázeň slouží k zahřátí parafínu. Při jejím výběru je třeba zohlednit objem přístroje, ale také jeho výkon. Tato vana pomáhá udržovat parafín při konstantní teplotě. U některých typů lze nastavit stupeň ohřevu. Opakované tuhnutí a zahřívání parafínu nemění jeho funkci a vlastnosti. Pokud si chcete zábal připravit doma, doporučujeme zakoupit kompletní sadu.

Účinky parafínu

  • prohřívá, uvolňuje, podporuje cirkulaci živin v pokožce, zlepšuje krevní oběh, přenáší minerály a vitaminy, otevírá kožní póry
  • příznivě působí při poruchách pohybového aparátu, onemocnění drobných kloubů, chronické revmatoidní artritidě, Bechtěrevově chorobě
  • používá se také při ztuhlých svalech, svalových křečích, problémech pohybového aparátu, poúrazového nebo degenerativního původu, svalových křečích, také při bolestech páteře
  • parafínové ošetření poskytují také kosmetické a nehtové salony, parafín se aplikuje nejen na ruce, ale také na dekolt nebo obličej (neaplikuje se přímo na obličej, jako podklad se používá plátěná maska)

Parafínová manikúra

Kosmetické ošetření rukou, při kterém se většinou používá bezbarvý parafín. Ruce se vydezinfikují, osuší a poté ponoří do vaničky s roztaveným parafínem. Pro zvýšení účinku můžete před nanesením parafínu ruce natřít krémem.

Parafín lze nanášet štětcem v několika vrstvách. Parafínované ruce se vloží do plastových rukavic a zabalí do ručníku, aby se účinek zábalu ještě zesílil. Na trhu jsou k dispozici také speciální termorukavice, které ručník nahrazují.

Při parafínové manikúře se vosk často mísí s esenciálními oleji, jako je tea tree, máta nebo levandule, které znásobí účinek ošetření a dodají mu příjemnou vůni. Jakmile vosk vychladne, odstraní se a následuje klasická úprava nehtů - čištění, zastřihování a zatlačování kůžičky.

Výhody parafínové manikúry

  • skvěle hojí suchou a popraskanou pokožku
  • ruce jsou po aplikaci hedvábně hladké
  • pomáhá udržovat vlhkost pokožky