Brusné nástavce a jejich rozdělení
Brusné nástavce - důležitá součást každé brusky na nehty, bez které se neobejde žádná manikérka. Na trhu najdete různé tvary a materiály. Které byste si měli vybrat, jak se vlastně liší a jaký je jejich účel?

Podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, můžeme brusné nástavce rozdělit na keramické, diamantové, titanové a karbidové. Každý typ se používá v jiné fázi manikúry. Mezi oblíbené patří diamantové nástavce na broušení nehtů, které mají velmi široké využití.
Keramické brusné nástavce
Hlavní výhodou keramických nástavců je, že při používání nepálí. Najdete je v různých tvarech, jsou vhodné nejen pro začátečníky, ale i pro zkušené nehtové techniky. Tento materiál se minimálně opotřebovává, takže mají dlouhou životnost. Mají drsnější vroubkovaný povrch, který je vhodný pro odstraňování gelu, polygelu nebo akrylu z nehtů. I zde však rozlišujeme zrnitost - tu symbolizuje barevné označení nástavců. Při manipulaci s ním dbáme na to, abychom jej neupustili nebo o něj nikde nenarazili. Náraz může způsobit vylomení zubu nebo poškození celého nástavce.
Diamantové brusné nástavce
Jsou určeny pro suchou manikúru, úpravu přírodních nehtů a kůžičky. Tyto nástavce mají jemnou zrnitost, a proto se nepoužívají při broušení gelových nebo akrylových nehtů. V případě umělých nehtů je můžete použít k jemnému vyhlazení a vyrovnání povrchu. Většinou se jedná o nástavce z nerezové oceli. Na samotném válečku jsou poprášeny diamantovým prachem, díky čemuž mají dlouhou životnost.
Titanové brusné nástavce
Titanové brusné nástavce pro brusku jsou vysoce kvalitní. Vyznačují se mimořádnou pevností a tvrdostí, takže se při jejich používání budou minimálně opotřebovávat. Z tohoto materiálu se vyrábějí drsnější nástavce určené k odstraňování silnějších vrstev gelu, akrylu nebo polygelu. Tyto nástavce se nejvíce používají v salonech, obrousí přebytečný materiál bez větší námahy.
Karbidové brusné nástavce
Životnost těchto nástavců je nižší než u keramických nebo titanových nástavců. Z tohoto důvodu vznikají kombinace, jako je karbid-titan. Jsou vhodné pro broušení gelu nebo akrylu z nehtů, protože se většinou vyrábějí v hrubším provedení zubů.
Co znamenají barevné proužky na nástavcích?
Barevné pruhy na nástavcích označují jejich zrnitost.
- Žlutá: zrnitost 300-320 (velmi jemná)
- Červená: zrnitost 220-240 (jemná)
- Modrá: zrnitost 180 (střední)
- Zelená: zrnitost 120-150 (hrubší)
- Černá: zrnitost 100-120 (hrubá)
- Oranžová: zrnitost 80-100 (velmi hrubá)
- Růžová: zrnitost 80-60 (extrémně hrubá)
Nástavce na brusné kotouče
Samotný nástavec nebrousí, ale používá se jako nosič brusných čepiček. Tyto nástavce se mohou lišit velikostí a tvarem, proto je třeba při jejich výběru dbát zvýšené opatrnosti. Brusné nástavce se většinou používají pro pedikúru. V nabídce však najdete také brusné válečky, které jsou určeny k odstraňování gelu z nehtů. Samotný váleček, který nasazujeme na nástavec, je jednorázový. Po použití jej jednoduše vyměníme za nový. Brusné válečky a brusné nástavce mají také velikost zrnitosti. Nejhrubší je číslo 60 a nejjemnější 240.
Všechny nástavce jsou vyrobeny s univerzálním průměrem patky pro uchopení brusného pera. Díky tomu jsou vhodné pro jakoukoli brusku. Po každém použití je třeba je mechanicky očistit kartáčem a poté použít dezinfekční roztok. Lze je také čistit v ultrazvukové čističce nebo parním sterilizátoru. Keramické brusné nástavce je třeba skladovat ve speciálním pouzdře, aby nedošlo k jejich poškození.
Doufáme, že vám tento přehled brusných nástavců a materiálů, ze kterých jsou vyrobeny, usnadní výběr toho správného.