Vyšívání pro začátečníky
Skvělá psychohygiena dostupná pro každého. Vychutnejte si kouzlo vyšívání a objevte nejčastěji používané stehy, díky kterým budou ruční práce hračkou.

Přední steh - running stitch

Tento steh začínáme klasicky zezadu, provlečeme nitku dopředu a vrátíme se zpět dozadu, přičemž si délku stehu přizpůsobíme podle potřeby. Další steh uděláme s mezerou stejné délky jako je náš první steh. Tvoříme jednoduché rovné stehy, které mohou vycházet z jednoho bodu nebo být umístěny dále od sebe. Délku stehů můžeme přizpůsobit podle potřeby. Používá se na místech, kde chceme, aby vynikly jednotlivé stehy, například květiny a podobně.
Zadní steh - back stitch

Začínáme zezadu, jehlu provlečeme přes počáteční bod, uděláme klasický steh dlouhý asi 5 mm. Druhý steh začínáme opět odspodu, jehlu píchneme 5 mm od konce prvního stehu a vracíme se zpět do bodu, kde končí první steh. Takto pokračujeme po celé délce. Můžeme ukončit uzlíkem ze zadní strany. Tento steh se používá například k vyšívání stonků květin, trav a podobně.
Stonkový steh - stem stitch

Začínáme klasicky, zezadu provlečeme nitku začátečním bodem a vracíme se zpět asi 5 mm od začátku. Ještě před dokončením stehu (nitku si můžeme přidržet prstem) provlečeme jehlu zezadu přes střed stehu a zatáhneme nitku. Takto pokračujeme až do konce. Vznikne nám spirála. Stonkový steh lze použít například k vyšívání stonků. Tip: Tloušťku stehu si umíme přizpůsobit – jelikož pracujeme s mulinkami, můžeme použít všech 6 vláken nebo si je rozdělíme na 2 nebo 3 vlákna.
Rozdvojený steh - split stitch

První steh začínáme zezadu, protáhneme nitku dopředu a zpět dozadu, přičemž délka stehu může být 5 mm. Druhý steh začínáme tak, že jehlu vedeme zezadu dopředu přes střed prvního stehu, čili nitku jehlou rozdělíme na poloviny. Takto pokračujeme, dokud nedosáhneme požadované délky.
Řetízkový steh - chain stitch

Začínáme přetažením jehly zespodu podkladu. Potom píchneme jehlou zpět k výchozímu bodu a zespodu převlečeme jehlu zpět nahoru asi 5 mm od počátečního bodu. Než steh dokončíme, ujistíme se, že jehla přechází přes nitku, a tak vytvoříme smyčku. Další steh začínáme v místě, kde nám vychází nitka z podkladu.
Kapradinový steh - fern stitch

Začínáme středním stehem, podobně jako u zadního stehu. V dalším kroku však přidáme steh vpravo a vrátíme se do středu. Nakonec směřujeme jehlu vlevo a vracíme se do středu. Takto pokračujeme stehem uprostřed, vpravo a vlevo, než dosáhneme požadované délky. Tento steh můžeme použít například k vyšívání jemných lístků a rostlin.
Smyčkový steh - lazy daisy stitch

Steh začínáme v hrotu lupénka/lístku a následně se jehlou vrátíme do téhož bodu, necháme si malou smyčku, kterou na druhém konci zafixujeme jednoduchým stehem. Stehy opakujeme, než vyšijeme celý objekt. Tento steh se používá například k vyšívání lupínků, lístků a podobně.
Francouzský uzel - french knot

Počátečním bodem provedeme jehlu a nitku obtočíme kolem jehly 3krát. Jehlu píchneme asi 1 mm od počátečního bodu a než máme jehlu zapíchnutou do látky, zatáhneme si navinutou nitku. Dokončíme steh přetažením jehly. Francouzský uzlík se používá například k vyšití jemných kvítků, uprostřed větších květin.
Tip: Velikost uzlíku si můžeme přizpůsobit. Obtočíme-li nitku kolem jehly pouze jednou, uzlík bude menší. Pokud dvakrát nebo třikrát, uzlík bude větší.
Plný steh - satin stitch

Používá se k vyplnění větších ploch. Jednoduchými rovnými stehy vyplňujeme požadovanou plochu tak, že začínáme uprostřed a postupně doplňujeme boční stehy z obou stran, dokud nevyplníme celou plochu. Stehy klademe blízko k sobě.
Růžičkový steh - woven wheel rose stitch

Základem je 5 stehů vycházejících ze středu květu a směřujících k jeho obvodu. Pokud už máme připraveny tyto stehy, protáhneme jehlu zezadu dopředu a vedeme nitku pod každý druhý připravený steh. Začneme uprostřed a pokračujeme směrem k obvodu, dokud nám nevznikne pěkná růžička.
Tip: Pokud si dáme nitku dvojmo, růžičku vytvoříme rychleji.Steh rybí kost - fishbone stitch

Začínáme špičkou a pokračujeme přidáváním stehů blízko k sobě střídavě jednou z jedné strany, jednou z druhé strany. Takto vytvoříme strukturu rybí kosti. Tento steh se používá například k vyšívání listů, křídel.
Rokokový uzlík - bullion stitch

Začneme píchnutím jehly zespodu podkladu do bodu A. Potom jehlu píchneme do bodu B, který si dobře promyslíme, neboť v něm bude uzlík končit. Jehlu z bodu B vedeme zpět do bodu A, ale jehlu necháme napůl zapíchnutou v látce. Vezmeme nitku, která také vychází z bodu A a obtočíme ji kolem jehly. Počet obtočení závisí na vzdálenosti bodu A od bodu B. Pokud už máme nitku dostatečně obtočenou, jehlu vytáhneme a uzlík ukončíme přetažením jehly přes látku asi 1 mm od bodu B.