Vyšíváme s nejmenšími

Přečtete za 2 minuty

Zlepšuje motoriku, učí trpělivosti a odbourává stres. Vyšívání otevírá brány kreativity pro všechny věkové kategorie. Jak k němu motivovat děti od útlého věku a proč byste ho měli zařadit na seznam volnočasových aktivit?

Výhody vyšívání

Tato ruční technika otevírá další úroveň poznání a kreativity. Podporuje dovednosti, které tvoří základ pro každodenní činnosti. Vyšívání má pozitivní vliv na rozvoj jemné motoriky, zlepšuje soustředění a má uklidňující účinek. Ve světě, kde musíme denně téměř okamžitě reagovat na množství podnětů, přináší pravý opak. Učí nás zpomalit a plně se soustředit.

Dřevěné šablony jako hravá pomůcka

Pomocníci v dětských návrzích, díky kterým je ruční práce radost. Dřevěné šablony slouží jako vzor pro vyšívání. Dítě se hravou formou seznámí s technikou - může na nich vyšívat intuitivně nebo se naučit základní vyšívací stehy. Zvířecí motivy zpříjemňují proces tvorby a přinášejí zážitek z tvoření.

K vyšívání s dětmi potřebujeme:

  • dřevěnou šablonu (my jsme si vybrali motiv zajíčka)
  • vyšívací příze různých barev
  • tupou jehlu (alternativou je plastová pomocná jehla)
  • nůžky

Postup

1. Provlékněte vyšívací přízi očkem tupé jehly a vyšijte tělo králíka. Pro tuto výšivku jsme použili křížkový steh.

2. Výšivku zakončíme uzlem.

3. Vyšijeme si dvojmo uši zajíčka, použili jsme na ně zadní steh (tzv. back stich).

4. Nezapomeňte na závěrečný uzel.

5. Vyšívaný zajíček je hotový.

Náš tip: Vyšívanou šablonu můžete dodatečně dozdobit, například malbou, dekupáží nebo stuhami. Co se týče použitého materiálu, šablony můžete vyšívat nejen klasickými bavlnkami, ale také přízí na pletení/háčkování nebo tenčími provázky.

Noezon inspiruje