Moderní výšivka dutou jehlou
Jednoduchá, efektní a cenově dostupná pro každého. Dutá jehla mění pohled na tradiční vyšívání. Tato technika si našla příznivce napříč všemi věkovými kategoriemi. Jak se vytvářejí 3D dekorace a proč záleží na výběru materiálu?

Přestože je často spojována s přívlastkem "moderní výšivka", má ve světě ručních prací bohatou tradici. Dutá jehla přináší nekonečné tvůrčí možnosti pro začátečníky i zkušené.
Punch needle technika
Při vyšívání dutou jehlou se do látky na jedné straně prošívá nit (tenká bavlnka), příze nebo vlna, aby se na druhé straně vytvořil trojrozměrný vzor. Tento vzor je velmi jemný na dotek a lze jej vytvořit na obou stranách plátna. Techniku punch needle můžete použít k výrobě bytových dekorací, jako jsou polštáře, koberce, nástěnné obrazy a módní tašky.
Dutá jehla na vyšívaní

Jak vybrat správnou dutou jehlu? Důležitá je její tloušťka. Určuje, jaký druh vyšívací příze použijete (bavlnka, tenčí/silnější příze nebo dvojitý steh).
Noezon tip: Vyzkoušejte moderní vyšívání i s těmi nejmenšími, připravené sady děrovacích jehel přinesou spoustu zábavy a podpoří dětskou kreativitu.
Práce s dutou jehlou
Látku je třeba dobře napnout - pomůže vám k tomu kruh na vyšívání nebo klasický rám obrazu, ke kterému plátno připevníte. Jehlu zapíchněte kolmo do látky (držte ji v ruce jako pero, zkoseným koncem směrem nahoru = k sobě). Nevytahujeme ji příliš vysoko, aby se nám nevyvleklo očko. Dutou jehlu pouze povytáhneme a posunutím píchneme další očko. Bavlnky, příze či samotná látka musí být zcela volné, nesmí je nic „táhnout“.
Nepodceňujte výběr látky

Nejde jen o správné držení jehly, důležitou roli hraje i samotný materiál, na který vyšíváte. Pokud se vám na začátku nedařilo, možná jste neměli správnou látku. Ta by měla být měkká, poddajná a ne příliš pevně tkaná. Klasickému plátnu a panamě se raději vyhněte, jsou tvrdé a při použití děrovací jehly se trhají.
Noezon tip: Pro vyšívání dutou jehlou můžete použít také tkalcovské plátno, lněnou látku, džínovinu nebo vlněný flanel.
Bavlny, příze a vlny pro dutou jehlu

Jakou přízi zvolit pro svůj nový projekt? Průměr jehly určuje tloušťku příze nebo nitě, kterou můžete použít. Silnější příze vytvářejí strukturovanější vzory, zatímco jemnější příze vytvářejí jemnější a složitější vzory.
Tenké vyšívací bavlnky, háčkovací příze a silnější vlny lze použít pro smyčkování dutou jehlou. Může vám také pomoci informace od výrobce, který vám obvykle sdělí, jaká tloušťka příze je pro danou jehlu vhodná (obecně platí, že čím silnější jehla na smyčkování, tím silnější přízi můžete použít).
Nejtenčí jehla je vhodná pro klasické nitě a pro dvě vlákna (všechny bavlněné mulinky se skládají ze šesti vláken a lze je rozdělit na 2, 3, 4... vlákna podle potřeby) vyšívacích přízí DMC/Anchor.
Hrubší střední jehla poslouží pro vyšívací nitě (bavlněné nitě, mulinky, perly).
Do nejsilnější jehly navléknete například klasickou bavlněnou háčkovací přízi o síle háčku 2,5 mm.