Dutá jehla pro začátečníky

Přečtete za 3 minuty

Výšivka, která vystupuje z řady. Vytvoří strukturované vzory na novém obraze a oživí dávno zapomenutou tašku. Dutá jehla přidá vašim projektům jedinečnost, ať už tvoříte cokoliv. Pokud se smyčkováním začínáte, nebo se chcete posunout o krok vpřed, ponořte se do následujících řádků.

Punch needle je stará řemeslná technika, při které pomocí děrovací jehly a příze vznikají na povrchu látky smyčky.

Během tohoto vyšívání si projekt rozdělujeme na dvě strany. Pracujeme na zadní (pracovní) straně díla. Na této straně vznikají menší stehy, které nemají žádnou výšku. Na přední straně práce se tvoří smyčky a hromada vláken je vyšší. V praxi neexistuje žádná správná a nesprávná strana. Při vyšívání je můžeme střídat – vznikne tak zajímavá textura práce.

Když si osvojíte základy této techniky, budete si umět vytvořit nejen nové dekorace, jako jsou polštáře, přikrývky, koberečky či nástěnné obrazy, ale vdechnete život i těm starším, které už doma máte. Pomocí duté jehly lze zrecyklovat staré povlečení, plátěná taška, rám na fotku, obal na telefon, dokonce i oblečení.

Na design s dutou jehlou si připravíme:

  • dutou jehlu
  • vyšívací plátno
  • příze
  • vzor, který budeme vyšívat
  • tužku na překreslení vzoru
  • nůžky

Postup

1. Navlečeme vlnu do jehly – pomůžeme si navlékačům nití. Vzadu necháme několik cm dlouhý „ocásek“, abychom to mohli později zajistit.

2. Načrtneme si předlohu, podle které budeme vyšívat. Můžeme si ji vytisknout a obkreslit na plátno tužkou, ti zručnější si mohou design překreslit přímo na tkaninu.

3. Vyšíváme list ze zadní strany. Jehlu držíme ve svislé poloze (45 stupňový úhel k látce). Jehlu vpichujeme ze zadní strany, na přední straně se nám tvoří obrázek. Nit bude vycházet ze špičky jehly. Po zasunutí jehly ji jemně potáhneme zpět (snažíme se udržovat rovnoběžnou polohu s látkou). Vpichování opakujeme a dáváme pozor na to, aby byly stehy blízko u sebe.

4. Ostříháme vlnu na přední straně, abychom vytvořili úhledný vzhled obázku.

5. Vnitřní část – vpichujeme jehlu z přední strany, na které zároveň vzniká obrázek.

6. Stříháním si vytvarujeme správný tvar listu.

7. Obrázek je hotov!

Na co při tvorbě nezapomenout

  • začátečníkům doporučujeme investovat do kompletní sady - ta obsahuje různé tloušťky jehel, nástavec na jehly a navlékací lanka
  • dbejte na stejnou hloubku = rovnoměrnou velikost smyčky v celém vzoru
  • po dokončení nezapomeňte zajistit konce příze - buď uzlem, nebo propletením

Noezon inspiruje