Jak čistit štětce na malování

Přečtete za 3 minuty

Dobrý štětec na malování by měl zvládnout desítky malířských projektů. Pokud jej na konci malování správně vyčistíte, vydrží déle. Osvojte si tyto kroky a dopřejte mu kvalitní péči.

1. Odstraňte přebytečnou barvu

V prvním kroku odstraňte přebytečnou barvu ze štětin - otřete štětec do papírové utěrky nebo hadříku. Štětiny můžete jemně zatlačit (netahejte za ně).

2. Připravte mýdlovou koupel

Štětec očistěte v nádobě s mýdlovou vodou. Do vody můžete namočit jakoukoli barvu na vodní bázi (akryl, akvarel, kvaš...). Pokud si nejste jisti, postupujte podle pokynů výrobce, které najdete na etiketě výrobku. Ponořte štětiny do vodní lázně a míchejte, dokud se barva ze štětce neuvolní. Štětiny nenechávejte namočené v mýdlové vodě příliš dlouho, aby se nerozpadly.

Tip pro olejové barvy

K čištění olejových barev můžete použít minerální líh nebo ředidlo. Nezapomeňte si vzít rukavice. Dobře větrejte místnost, ve které pracujete.

Tip pro ztvrdlou barvu

Ztvrdlou barvu na štětinách můžete namočit do nádoby s octem. Dávejte pozor, abyste nenamočili rukojeť štětce, mohla by se poškodit.

3. Opláchněte štětiny pod vodou

Po vyjmutí z lázně opláchněte štětiny pod vlažnou vodou, aby na kartáčku nezůstala žádná barva. Nepoužívejte horkou vodu, abyste je nepoškodili.

4. Nechte štětiny volně uschnout

Jemně zatlačte na štětiny, abyste odstranili přebytečnou vodu. Prsty jemně vytvarujte štětiny do původního tvaru a nechte je důkladně vyschnout (abyste zabránili tvorbě plísní). Štětiny můžete zabalit do papírového kapesníku, aby nasákly zbývající vodu. Štětec vždy vkládejte do nádoby štětinami směrem nahoru, aby nedošlo k jejich deformaci.

Praktické rady na závěr

  • pokud malujete vodou ředitelnými barvami a zároveň olejovými barvami, používejte na každý typ malby samostatný štětec (olej odpuzuje vodu)
  • štětce je třeba před nanesením akrylové barvy vždy navlhčit (akrylová barva velmi rychle schne) - zabráníte tak ulpívání barvy na suchých štětinách a jejímu tvrdnutí
  • syntetické štětce se čistí snadněji než přírodní štětce (syntetické štětce jsou proto vhodnější pro akrylové barvy)
  • nenechávejte štětce stát příliš dlouho se štětinami dotýkajícími se dna nádoby, zejména štětce s měkkým vlasem